Haninge kommun nominerad till årets hållbara skolmatskommun

För sjunde året i rad blev Haninge kommun nominerad till årets hållbara skolmatskommun i tävlingen White Guide Junior. Dessutom nominerades Vikingaskolan till årets klimatkök och Runstensskolan och Svartbäcksskolan till årets skolrestaurang. Tävlingen avgörs i Malmö den 17 september.

White Guide Junior ska bidra till att höja kvaliteten på den offentliga gastronomin genom att lyfta fram och sprida goda exempel. Det är den enda tävlingen i Sverige som bedömer helheten och tar hänsyn till bland annat smak, näring, måltidsmiljö, hållbarhet, service, pedagogiskt samarbete, engagemang från rektorn, kommunala satsningar och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen. Totalt är drygt 250 förskolor, skolor testade under det senaste året.

Läs mer om nomineringarna

Läs mer om Haninge kommuns måltidsverksamhet

Läs mer om White guide Junior

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 23 juli 2020