Välkomna tillbaka till skolan!

Välkommen till ett nytt läsår i Haninges kommunala grundskolor. Måndagen den 19 augusti börjar läsåret 2020/2021. Grundskolan börjar som planerat och varje skola informerar om vad som gäller den första uppstartsdagen.

Viktiga hålltider för grundskolan hittar du här

Terminstider för Haninges kommunala grundskolor

Smarta resval ger säkra skolvägar

Var rädd om varandra och tänk på att ta det lugnt i trafiken runt våra förskolor och skolor - och håll avstånd! Res gärna smart, ju fler som går, cyklar eller samordnar vandrande skolbussar till skolorna, desto säkrare trafikmiljö. Dessutom får barn som går eller cyklar till skolan daglig motion, vilket gör att de känner sig piggare och har lättare att koncentrera sig på skolarbetet.

Läs mer om smarta resval här

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 12 augusti 2020